Jen jeden termín na zkoušku ???

 

Už se Ti někdy stalo, že ses chtěl(a) přihlásit na zkoušku a zjistil(a) jsi, že zkoušející vypsal(a) jen jediný zkouškový termín? A to ještě navíc poměrně brzo ve zkouškovém období?

Hned na začátku ledna jsem na chodbě fakulty potkal jednoho ze studentů, kterého jsem v uplynulém semestru učil ve cvičení. Byl to veselý student, během semestru byl samý úsměv. Teď ale na začátku ledna vypadal ustaraně. Jeho úsměv byl pryč. Zeptal jsem se ho, jak jde život a zkoušky a on se mně zeptal, jestli bych mu mohl poradit – byl úplně bezradný kvůli zkoušce z jiného předmětu. Mě se zeptal proto, protože ke mně během semestru získal důvěru.

Jen jeden termín na zkoušku

Ten student mně řekl:
„Na katedře xxx vypsali jen jediný zkouškový termín a ten termín je už příští týden a víte, že to je těžká zkouška. Prý už další termíny nebudou. Co mám teď dělat? Mám naplánované další zkoušky. Mám na tu zkoušku přijít a nechat se vyhodit? Anebo se mám odhlásit z jiné naplánované zkoušky a přihlásit se na tuto zkoušku? Na příští týden se na tuto zkoušku ani nestihnu pořádně naučit. Sám víte, že v tomto předmětu vyletí ze zkoušky hodně studentů …“

Student byl úplně bezradný. Vůbec nevěděl, co má v té situaci dělat.
Nedivím se mu. Toto bylo jeho první zkouškové období …
Teprve získával první zkušenosti na vysoké škole.

Dále mně tento student řekl, že se ptal, co má dělat, když se nestihne do tohoto data naučit. Jeden z učitelů na dané katedře mu údajně odpověděl, že se může na zkouškový termín přihlásit  a pokud nepřijde ke zkoušce, termín mu propadne.
Jinými slovy – dostal by „F“ a přišel by tak zbytečně o 1 pokus na zkoušce z tohoto předmětu.

U toho rozhovoru jsem nebyl a nemohu tak soudit, co někdo z kolegů doslova řekl. Je však zvláštní, že se jedná o stejnou katedru, kde si loni studenti stěžovali na průběh zkoušky. Tehdy se na mě obrátila jedna studentka, která byla úplně zoufalá a téměř brečela. Po půlhodinovém telefonátu jsem ji uklidnil. Pomohl jsem jí a zkoušku nakonec na druhý pokus udělala. Doslechl jsem se i o dalších studentech, kteří si loni stěžovali na průběh zkoušky. O tom jsem psal na webu Úspěšný student před rokem.

Jediný termín na zkoušku pro celý ročník považuji za špatný vtip.
Při pohledu do elektronického systému vidím, že tento zkouškový termín je kapacitně odpovídající pro celý ročník.

Co jsem studentovi poradil?

Řekl jsem mu, že má nejméně 2 možnosti:

  1. přehodnotí svoje plány a udělá maximum pro to, aby zkoušku zvládnul v tomto šibeničním termínu, který mu nevyhovuje
  2. zjistí si, jaká má práva a poptá se spolužáků, jestli opravdu všichni půjdou na zkoušku v tomto jediném možném termínu

Řekl jsem mu, že podle Studijního a zkušebního řádu naší univerzity je povinností každé katedry na naší univerzitě, aby byly na konci zkouškového období vypsány zkouškové termíny pro studenty, kteří nemají zkoušku hotovou – bez ohledu na to, jestli se ke zkoušce ještě vůbec nepřihlásili nebo od zkoušky vyletěli. (Toto nařízení se však netýká studentů, kteří vyletěli i na 3. pokus.)

Dále jsem studentovi řekl, že pokud se necítí připraven na zkoušku ve vypsaném termínu, ať se na ni ani nepřihlašuje (jak mu to radil někdo z učitelů na této katedře). Protože pokud by se na zkoušku přihlásil a potom se ke zkoušce nedostavil, automaticky by byl hodnocen známkou „F“. Tím by se dobrovolně připravil o jeden pokus.

Ano, je potřeba počítat s tím, že pokud se na zkoušku nepřihlásí, bude mít výběr termínů dost omezený. Ovšem přihlásit se na zkoušku a potom nepřijít a dobrovolně tak zahodit první pokus anebo přijít a nechat se vyhodit – to jsou ještě horší varianty.

A pokud se teď bude soustředit na ostatní zkoušky a na tuto zkoušku se v tomto šibeničním termínu nepřihlásí, tak na konci zkouškového období budou muset na katedře vypsat termín i na 1. pokus pro ty studenty, kteří ještě nemají zkoušku hotovou. Takže může počítat s tím, že na zkoušku bude moct přijít po skončení zkouškového období s tím, že půjde na 1. pokus a ne až na druhý a bude lépe připravený než by byl připravený na termín, který mu vůbec nevyhovuje.

Ale je potřeba počítat s tím, že by teoreticky mohl být nový termín vypsaný třeba i hned po skončení zkouškového období, proto je vhodné se na zkoušku připravovat co nejdříve.

Aktualizováno: 

Při pohledu do našeho univerzitního systému jsem v polovině zkouškového období s radostí zjistil, že kolegové na dotčené katedře vypsali dalších 5 zkouškových termínů tak, aby tyto termíny pokryly celé zkouškové období.

Jsem rád, že nakonec zvítězil zdravý rozum 🙂

Ne že by to bylo proti studijnímu a zkušebnímu řádu – vypsat jediný zkouškový termín, pokud ten termín kapacitně stačí pro studenty v celém ročníku …

Ale otázkou je, jestli je takové počínání hodné univerzitního učitele …

Poučení na závěr

Studuješ na vysoké škole?

Super! To je skvělé!

Znáš kromě svých povinností i svá práva?

Četl(a) jsi studijní a zkušební řád školy, na které studuješ?
A četl(a) jsi i směrnici děkana, která může některé body studijního a zkušebního řádu upřesňovat?
Pokud jsi je nečetl, seznam se se svými povinnostmi a svými právy!

 

PS: Pokud se Ti tento článek líbí, sdílej ho s radostí se svými spolužáky / kamarády 🙂