Proč zábava nenahradí odpočinek?

Ať už se nám to líbí nebo nelíbí, současný způsob života nás poměrně často dostává do stresujících situací a klade na nás vysoké požadavky. Studenti na vysoké škole se s tím denně potkávají: hromada učení, testy ve škole, zápočty, zkoušky, … Hodně studentů potom zapomíná na to, že by měli taky odpočívat. Anebo říkají, že nemají na odpočinek čas. Pak se může snadno stát, že po určité době (v závislosti na individuálních vlastnostech jedince) přejde Tvoje tělo do stadia chronické únavy a výkon je v háji. Jak se zbavit těchto stavů a jak něčemu takovému předejít? Jak ze sebe setřást to každodenní napětí? A jaký je rozdíl mezi odpočinkem a zábavou?

sunbathing-826918_1280

 

Jeden akademický rok skončil a nový pomalu začíná. Už řadu let pravidelně vidím, že na konci semestru jsou někteří studenti unavení a vyčerpaní. Ne fyzicky, ale duševně. A těchto studentů není rozhodně málo.

Proč? Co udělali špatně?

Jednoduše řečeno – zapomněli odpočívat. Mysleli si, že na odpočinek nemají čas. Až jim výsledky na konci semestru nastavily kruté zrcadlo.

Zábava není odpočinek

Duševní práce (kterou je i učení) dává mozku pořádně zabrat. Pro studenta je účast ve cvičení a na přednášce totéž, jako trénink pro sportovce. Co udělá sportovec po tréninku? No jasně – nechá přece svaly odpočinout. Jasné jak facka, že?

A co udělá student, který přijde ze školy? Kromě studia často tráví hodně volného času surfováním na internetu, na Facebooku, na diskuzních fórech, atd.
A v tom je právě ten háček. Odpočinek jsme v dnešní moderní době nahradili zábavou.

Nechápeš, čemu by to mělo vadit? Jasně, na první pohled to moc smysl nedává.

Čteš příspěvky na diskuzních fórech? Je to fajn, ale Tvůj mozek je pořád ve stavu pohotovosti. Čteš příspěvky kamarádů na Facebooku a odpovídáš na ně? Tvůj mozek zase přemýšlí, co a jak napsat, abys … (to napsal/a srozumitelně, někoho neurazil/a, …). Tvůj mozek je pořád zaměstnaný.

Krátké přirovnání

Co bys asi řekl(a) o sportovci, který se vrátí z tréninku a hned si naloží další trénink? Připadalo by Ti to normální? Anebo by Ti připadalo normální, kdyby si po tréninku ten sportovec odpočinul?

A pokud přijdeš ze školy a vrhneš se na Facebook, chat a různá diskuzní fóra, tak se Tvůj mozek dostává do stejné situace jako svaly sportovce, který si po tréninku šlehne ještě navíc další trénink. Tvůj mozek pracuje v další směně …

Přesto, že je Tvým cílem odreagovat se od školy, paradoxně snadno překročíš míru a zbytečně svůj mozek zahltíš. I surfování na internetu a chatování jsou náročné na pozornost a odpočívat se u nich moc nedá. Odborníci mluví přibližně o půl hodině. Po půl hodině nás takové činnosti přestávají dobíjet a jsou zátěží.

Je potřeba umět vstát od počítače (mobilu) a skutečně si odpočinout.

Jaký je rozdíl mezi zábavou a odpočinkem?

Zábava nám přináší rozptýlení od starostí.
Starosti vytěsňujeme jinou činností mozku. Ale mozek neodpočívá

Odpočinek nám doplňuje energii. Odpočinek nám „dobíjí baterky“.
Toto je klíčové.

Ano, proto máš daleko více energie, když vyrazíš někam ven nebo si jdeš zacvičit nebo si pustíš hudbu a u té hudby neděláš vůbec nic. Jen ji posloucháš.

Při odpočinku mozek nemusí v tu chvíli nic řešit. Jen necháváš myšlenky volně plynout.
A tehdy mozek odpočívá a sbírá síly pro další činnost.
Takováto duševní relaxace má pro mozek stejný význam jako odpočinek po sportovním výkonu – svaly sportovce regenerují a připravují se na další výkon.
Stejně tak i Tvůj mozek při relaxaci odpočívá a připravuje se na další výkon, kterým je učení.

Po tom, co náš mozek velkou část dne běží v režimu multitaskingu a/nebo náročné duševní práce (studium), musí odpočinek spočívat v jednoduchosti.

Jak si skvěle odpočineš?

Jaké činnosti vedou ke zklidnění a k odreagování se? Najdi si tu svoji:

Čtení (ale ne čtení novin a bulváru).

Fyzická činnost – plavání, chůze, běh, procházka se psem, cvičení (fitko, jóga, atd.) – ale pozor: protože je vyžadována jednoduchost, MP3 přehrávač nechej doma a pokud si vezmeš mobil, tak jen pro případ nouze, kdybys potřeboval vyřídit urgentní telefonát. Pokud je to možné, tak se na mobil ani nedívej.

Hudba – natáhni se na chvíli na gauč, zavři oči a jen poslouchej. Na nic nemysli.

Tvořivé činnosti (focení, lepení modelů, …)

Za všeho nejdůležitější je zkrátka klid. Aby se účinek odpočinku mohl projevit, dej mu chvíli. Po dvaceti minutách uvidíš, že duševní únava a roztěkanost pomalu začíná mizet. Zásadní účinky odpočinku na Tvůj mozek ucítíš, až si budeš pravidelně dopřávat odpočinek aspoň pár týdnů.

Odpočinek rozhodně není plýtvání časem.

Díky odpočinku načerpáš nové síly i pro učení.

Moje zkušenosti

Ano, taky kolikrát sednu k Facebooku nebo k nějakému diskuznímu fóru … a po hodině nebo po hodině a půl strávené takto na internetu úplně jasně cítím, že nemám elán do duševní práce a často se potom přistihnu, jak si hledám náhradní činnosti, které nejsou tak náročné na soustředění. To je projevem toho, že mozek už pomalu začíná stávkovat a naznačuje mně, že chce taky odpočívat. Někdy si řeknu „ještě chvilku na tomto fóru“ a po půlhodině se mně už nechce dělat vůbec nic.

Pokud si naopak vyjdu ven projít se nebo se projedu na kole (ale jen tak, abych se moc neunavil), tak si parádně vyvětrám hlavu a mám zase hromadu elánu do další práce. Mozek mohl vypnout a dovolil jsem mu, aby odpočíval. Opravdu stačí hodinka venku a „dobiju si baterky“. Hodinka a půl a skvěle jsem si odpočinul.

Jak se cítíš Ty?

Jak se cítíš, když na hodinku vyrazíš ven anebo si pustíš nějaké svoje oblíbené písničky a nic u toho neděláš (hlavně nesleduješ mobil ani internet na počítači)? Všimnul(a) sis, jak jsi doslova nabitý(á) energií, když sis odpočinul? A jak se cítíš, když strávíš hodinku nebo dvě hodiny na FB, chatu, na fórech, …

Pokud máš pocit, že jsi dlouhodobě bez energie a unavený(á), tak se zamysli nad tím, jak často odpočíváš?

Jak jsi odpočíval(a) o prázdninách?

Dobil(a) sis pořádně baterky někde na chatě, u moře, v horách, nebo někde jinde? Čím víc si dobiješ baterky o prázdninách, tím lepší startovní pozici máš na začátku semestru. Tím více energie si do nového semestru přinášíš. A tu energii budeš rozhodně potřebovat!

Anebo sis odpočinul(a) málo? Pokud je tohle Tvůj případ, tak to koukej fofrem dohnat. Udělej si krátký výlet. Klidně na 1 den, někde ve Tvém okolí. Uvidíš, jak Ti to dokáže „dobít baterky“. A hned potom zařaď pravidelný odpočinek do svého denního režimu. Najdi si aspoň hodinku denně na odpočinek. Učení Ti půjde mnohem líp. Uvidíš 🙂

 

PS: Pokud se Ti tento článek líbí, sdílej ho s radostí se svými spolužáky / kamarády 🙂